INKONTINENCIA? Ako bojovať s nechceným únikom moču

Ľahký až stredný únik moču sa stáva nočnou morou až pre tretinu žien po štyridsiatke. Strach z prejavov močovej inkontinencie pritom vedie v mnohých prípadoch až k sociálnej izolácii, obmedzeniu pracovných i voľnočasových aktivít, narušeniu sexuálneho života, stupňujúcemu sa stresu a ďalším komplikáciám.

Ako inkontinencia alebo nechcený únik moču je označovaný stav, keď človek nie je schopný zadržať moč alebo kvapky moču. Problémy so samovoľným únikom moču pritom začínajú celkom nenápadne. Najprv sa môže jednať len o pár kvapiek pri smiechu, kašli alebo pri zvýšenej fyzickej aktivite. Neskôr sa však z niekoľkých kvapiek môže stať pomerne vážny problém.

Čo únik moču spôsobuje?

O inkontinencii hovoríme, ak je porušená súhra svalov v oblasti panvového dna. Buď ochabne zvierač v močovej trubici alebo sa stane svalovina močového mechúra dráždivejšia. To následne vedie k predčasným sťahom mechúra. Príčiny bývajú rôzne a na vzniku sa obvykle podieľa viacero faktorov, ktoré majú vplyv práve na anatomickú aj funkčnú stabilitu dolných močových ciest.

Veľmi častou príčinou inkontinencie je menopauza, kedy dôjde k poklesu hladiny estrogénov v organizme ženy. Takzvaná stresová inkontinencia, teda únik moču, ku ktorému dochádza napríklad pri kašli, smiechu, kýchnutí, zápche alebo fyzickej námahe, patrí medzi obvyklé typy úniku moču sprevádzajúce toto obdobie. Našťastie sa tento problém dá zmierniť alebo dokonca úplne vyriešiť niekoľkými spôsobmi. Tu vám popíšeme tri základné kroky:

 

 

  1. Navštívte svojho lekára a nebojte sa o inkontinencii hovoriť!

Najdôležitejšie je si priznať, že práve vy tento problém máte. Pokiaľ teda u vás dochádza k úniku moču častejšie, je vhodné sa poradiť s lekárom o vzniku ťažkostí. Iba lekár dokáže správne diagnostikovať, o aký druh inkontinencie ide a aká je vhodná liečba. Inkontinencia je síce problém, ale dá sa riešiť a vďaka tomu žiť ďalej plnohodnotný život.

  1. Kegelove cviky pre posilnenie svalov panvového dna

Kegelove cviky sú účinným nástrojom pre posilnenie svalov panvového dna (oblasť pošvy, konečníka a močovej trubice), ktoré hrajú kľúčovú úlohu v podpore močových i reprodukčných orgánov. Cviky zahŕňajú sťahovanie a uvoľňovanie týchto svalov a sú prínosné ako pre mužov, tak pre ženy. Cviky pomáhajú uľaviť aj od bolesti chrbta a pozitívne ovplyvňujú sexuálny život. Pri pravidelnom cvičení aspoň raz denne môže dôjsť k výraznému zlepšeniu stresovej inkontinencie.

POZOR! Niektorí ľudia môžu mať problémy s identifikáciou správnych svalov alebo s dosiahnutím požadovaných výsledkov. V takýchto prípadoch je vhodné navštíviť odborníka, ako je napríklad fyzioterapeut, ktorý je špecializovaný priamo na panvové dno.

  1. Dopĺňajte izoflavóny a lignany

Pre obdobie menopauzy, v ktorom sa únik moču vyskytuje najčastejšie, je typický pokles hladiny ženských pohlavných hormónov – estrogénov. Tento pokles negatívne ovplyvňuje stavbu a funkciu dolných močových ciest. Práve izoflavóny a lignany dokážu nedostatok estrogénov veľmi slušne vyvážiť. Izoflavóny patria do skupiny fytoestrogénov bohato sa vyskytujúcich napríklad v kvetoch ďateliny lúčnej alebo v plodoch sóje. Lignany sú prírodné látky patriace tiež do skupiny fytoestrogénov a získavajú sa zo semien ľanu siateho a tiež pestreca mariánskeho. Oba fytoestrogény je však vhodné dodávať organizmu napríklad pomocou výživových doplnkov.

TIP Z LEKÁRNE PRE VÁS:

Práve preto bol pre ženy v menopauze aj po nej vyvinutý nehormonálny a pre ženský organizmus šetrný výživový doplnok IVE InkontinStop. Ten obsahuje nielen extrakty z ľanu siateho, ďateliny lúčnej a plodov sóje, ale predovšetkým EFLA – extrakt zo semien tekvice obyčajnej, ktorý napomáha udržať štandardný počet návštev WC a pozitívne pôsobí na močový mechúr. Zároveň tiež napomáha obmedzovať únik moču a nutkavú potrebu častého močenia.