Jeseň a regenerácia pleti

Jeseň a regenerácia pleti

Naša pleť bola v lete vystavená slnečnému žiareniu, potu, opaľovacím krémom, chlórovanej a slanej vode a ďalším faktorom, ktoré pokožke príliš nesvedčia. Jesenný čas je teda ideálne obdobie na regeneráciu našej pleti.

Čistenie je základ

Najdôležitejším krokom je pleť dôkladne vyčistiť od všetkých nečistôt a usadenín. Pokiaľ pokožka nie je dokonale vyčistená, upchávajú sa nám póry a objavujú sa čierne bodky a akné. Pleť by sme si mali čistiť 2-krát denne. Na odstránenie make-upu používame umývaciu penu alebo mlieko. Nezabúdajme pleť opláchnuť čistou vodou. Vhodné je vyhýbať sa horúcej vode, ktorá pleť zbytočne dráždi a vysušuje. Následne použime pleťovú vodu na odstránenie zvyškov nečistôt. Raz týždenne doprajme svoje pleti peeling, ktorým zbavíme pokožku odumretej kože.

Dôležitá hydratácia

Po vyčistení je nutné dopriať pleti poriadnu dávku hydratácie. Najskôr aplikujme pleťové tonikum bez obsahu alkoholu. Alkohol totiž pleť vysušuje a tá by sa tak začala viac mastiť. V ďalšom  kroku nanesieme denný krém s ochranným faktorom proti slnečnému žiareniu. Krém s SPF ochrannou je nutné používať celoročne, nielen v lete. Denný krém na jesenné obdobie by mal byť hutnejší, najlepšie s obsahom kyseliny hyalurónovej, aby bola zaistená dostatočná ochrana proti smogu, vetru a prechodu z vykúrených miestností do chladu.

Pestrý jedálniček

Pre krásnu a zdravú pleť môžeme urobiť niečo aj zmenou životosprávy. Obmedziť korenené jedlá, sladkosti, kávu, biele pečivo, sladené malinovky, rafinovaný cukor, tučné a vyprážané jedlá a priemyselne spracované potraviny. Tie môžu podľa mnohých odborníkov stav pleti zhoršovať. Miesto toho skúsme do svojho jedálnička zaradiť viac ovocia, zeleniny, chudého mäsa, orechov a semienok. Pri mliečnych výrobkoch sú vhodnejšie kyslé mliečne výrobky. Prínosné je aj zvýšiť prísun vitamínov skupiny B a zinku.

Psychická pohoda

Pleť a psychika idú ruka v ruke. Stres totiž môže narušiť metabolizmus, spánkový cyklus, hormonálnu rovnováhu a celkovú psychickú pohodu, čo sa časom prejaví aj na stave pleti. Pokiaľ sme v strese, naše telo produkuje hormóny kortizol a adrenalín, ktoré spolu s neuropeptidmi ovplyvňujú správanie mazových žliaz a môžu pleť zhoršiť. Preto je dôležité nestresovať sa, resp. naučiť sa stres zdravým spôsobom odbúravať. Niekomu vyhovuje zašportovať si, iný z nás ide na prechádzku, niekomu pomáha čítanie alebo rozhovory s rodinou či priateľom.

Pohyb a dokonalá pleť

Stav našej pleti ovplyvňuje aj to, či sa denne hýbeme, alebo len ležíme na gauči. Pri športovaní uvoľňuje naše telo endorfíny, nazývané aj ako hormóny šťastia. Tie vyvolávajú dobrú náladu, pocity šťastia, znižujú stres, úzkosť a depresiu. Pravidelným športovaním sa telo prekrvuje a pleť získava prirodzene ružovkastú sviežu farbu. Potenie navyše pomáha čistiť póry a zbavovať pleť odumretých kožných buniek.